# 3309P-1-502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3309P-1-502
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3309p-1-502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3309p-1-502#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/07/64/12076498-3309P-101-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.453" x 0.354" Face (11.50mm x 9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±25%