# 3303W-3-204E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3303W-3-204E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3303w-3-204e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3303w-3-204e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/03/W-/3303W-103EDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.15W
- **Resistance:** 200 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.148" x 0.118" Face (3.75mm x 3.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±25%