# 3300-EX100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3300-EX100
- **Manufacturer:** Twin Industries
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3300-ex100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3300-ex100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit Pattern:** Pad Per Hole (Round)
- **Hole Diameter:** 0.035" (0.89mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** Plugboard, PCMCIA
- **Size:** 10.80" L x 8.25" W (274.3mm x 209.5mm)