# 32FD3710A-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 32FD3710A-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/32fd3710a-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/32fd3710a-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/08/2152082-338-4349-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 3.130" (79.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.813" (20.64mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 370V