# 3299W-1-251LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3299W-1-251LF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3299w-1-251lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3299w-1-251lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 250 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.375" x 0.240" Face (9.53mm x 6.10mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%