# 3296X-1-222
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3296X-1-222
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3296x-1-222
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3296x-1-222#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 2.2 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%