# 3296W-1-501A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3296W-1-501A
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3296w-1-501a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3296w-1-501a#rfq
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 500 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%