# 3269P-ES2-202
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3269P-ES2-202
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3269p-es2-202
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3269p-es2-202#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/32/69/P-/3269P-1-103GLFDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%