# 3266Z-1-204LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3266Z-1-204LF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3266z-1-204lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3266z-1-204lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 200 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%