# 3252L-1-101MLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3252L-1-101MLF
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3252l-1-101mlf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3252l-1-101mlf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Panel Mount, Wire Leads
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Tolerance:** ±10%