# 3250W-1-102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3250W-1-102
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3250w-1-102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3250w-1-102#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/11/12061141-3250W-102-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%