# 3250L-1-103
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3250L-1-103
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3250l-1-103
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3250l-1-103#rfq
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Turns:** 25
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Tolerance:** ±5%