# 3239-22-1-0500-003-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3239-22-1-0500-003-1-TS
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3239-22-1-0500-003-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3239-22-1-0500-003-1-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 17/0.0063"
- **Features:** High Temperature, Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.081" (2.06mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Silicone Rubber
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.025" (0.63mm)
- **Jacket Color:** Yellow
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Ratings:** UL Style 3239
- **Voltage:** 3000V
- **Wire Gauge:** 22 AWG