Part Number: 323-HDS/10 Manufacturer: WECO Electrical Connectors Inc. Category: Terminal Blocks Subcategory: Barrier Blocks Product URL: https://distyparts.com/product/323-hds-10 RFQ URL: https://distyparts.com/product/323-hds-10#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/68/46/76/6846762-3072-323-HDS_04-V0-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/68/46/76/6846762-3072-323-HDS_04-V0-ND.jpg Summary: 323-HDS/10 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by WECO Electrical Connectors Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 323-HDS/10 is a barrier blocks from WECO Electrical Connectors Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Barrier Type: Enclosed Bottom Termination: Closed Color: White Current Rating (Amps): 30A Number of Circuits: 10 Number of Rows: 2 Number of Wire Entries: 20 Pitch: 0.394" (10.00mm) Terminal Block Type: Eurostyle Terminal Strip Top Termination: Screws Voltage Rating: 300V Wire Gauge: 10-22 AWG Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/weco-electrical-connectors-inc Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/terminal-blocks/barrier-blocks Canonical URL: https://distyparts.com/product/323-hds-10