# 323-HDS/10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 323-HDS/10
- **Manufacturer:** WECO Electrical Connectors Inc.
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/323-hds-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/323-hds-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** Enclosed
- **Bottom Termination:** Closed
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Number of Circuits:** 10
- **Number of Rows:** 2
- **Number of Wire Entries:** 20
- **Pitch:** 0.394" (10.00mm)
- **Terminal Block Type:** Eurostyle Terminal Strip
- **Top Termination:** Screws
- **Voltage Rating:** 300V