# 3224W-1-205E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3224W-1-205E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3224w-1-205e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3224w-1-205e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%