# 3223W-1-102E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3223W-1-102E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3223w-1-102e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3223w-1-102e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/32/23/W-/3223W-1-104EDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 11
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%