# 3220-50-0300-00-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3220-50-0300-00-TR
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3220-50-0300-00-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3220-50-0300-00-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A (AC/DC)
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Keying Slot, Pick and Place
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA9T), Nylon 9T
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)