# 3203X102P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3203X102P
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3203x102p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3203x102p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/06/13/A106134DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.134" x 0.134" Face (3.40mm x 3.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±25%