# 317LB3C1250T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 317LB3C1250T
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/317lb3c1250t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/317lb3c1250t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±50ppm
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 30mA
- **Frequency:** 125 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 3.3V