# 3135-20-1-0500-002-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3135-20-1-0500-002-1-TS
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3135-20-1-0500-002-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3135-20-1-0500-002-1-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/0.0126"
- **Features:** High Temperature, Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.099" (2.51mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Silicone Rubber
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.030" (0.76mm)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 150°C
- **Ratings:** UL Style 3135
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG