# 3132-16-1-0500-006-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3132-16-1-0500-006-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3132-16-1-0500-006-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3132-16-1-0500-006-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 26/0.0100"
- **Features:** High Temperature, Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.091" (2.31mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Silicone Rubber
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.016" (0.41mm)
- **Jacket Color:** Brown
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 150°C
- **Ratings:** UL Style 3132
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 16 AWG