# 3131-AF1PT-000000-1Y2-12A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3131-AF1PT-000000-1Y2-12A
- **Manufacturer:** E-T-A
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Circuit Breakers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3131-af1pt-000000-1y2-12a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3131-af1pt-000000-1y2-12a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Not Included
- **Approval Agency:** IEC 60934, UL1077, UL1500
- **Breaker Type:** Thermal
- **Current Rating (Amps):** 12A
- **Illumination:** Yellow
- **Illumination Voltage (Nominal):** 10 ~ 14V
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Poles:** 1
- **Voltage Rating:** 240 V