# 3122-18-1-0500-001-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3122-18-1-0500-001-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3122-18-1-0500-001-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3122-18-1-0500-001-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 7/0.0157"
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.095" (2.41mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Silicone Rubber
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.015" (0.38mm)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 200°C
- **Ratings:** UL Style 3122
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 18 AWG