# 3115PS-12T-B20-A00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3115PS-12T-B20-A00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3115ps-12t-b20-a00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3115ps-12t-b20-a00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 24.0 CFM (0.672m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, TUV, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 32.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.50W
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.120 in H2O (30.0 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.59 lb (267.62 g)
- **Width:** 38.00mm