# 3115FS-12T-B10-A00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3115FS-12T-B10-A00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3115fs-12t-b10-a00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3115fs-12t-b10-a00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/14/8498140-P12873-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 22.0 CFM (0.616m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, TUV, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 36.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 6.00W
- **RPM:** 2100 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.5 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.74 lb (335.66 g)
- **Width:** 38.00mm