# 310J101-50-CA003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 310J101-50-CA003
- **Manufacturer:** Cicoil
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/310j101-50-ca003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/310j101-50-ca003#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Clear, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Length:** 3.00' (914.40mm)
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)