# 31-NWG120-CGO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 31-NWG120-CGO
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/31-nwg120-cgo
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/31-nwg120-cgo#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.5mA
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Color:** Green
- **Lens Size:** 5.20mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 2000mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.19" (4.83mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** PC Pin
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 45°
- **Voltage:** 120V