# 30ST200U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30ST200U
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30st200u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30st200u#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **Mounting Type:** User Defined
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.880" L x 0.417" W (22.35mm x 10.60mm)
- **Thickness (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Time to Trip:** 4 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 30V