# 30PTFESTRGRA250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30PTFESTRGRA250
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30ptfestrgra250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30ptfestrgra250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Silver Coated
- **Conductor Strand:** 7/38
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.032" (0.81mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Jacket Color:** Gray
- **Length:** 250.0' (76.2m)
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 30 AWG