# 30KPA258CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30KPA258CA
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30kpa258ca-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30kpa258ca-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-1/4786-15KPA30ADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 72.8A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 30000W (30kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** P-600
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 416.4V