# 30KPA168CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30KPA168CA
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30kpa168ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30kpa168ca#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/KP/A3/30KPA33ACT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 111.2A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 30000W (30kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** P600
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 272.4V