# 30KP288CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30KP288CA
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30kp288ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30kp288ca#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 64.5A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 30000W (30kW)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 469.9V