# 30KP168A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30KP168A
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30kp168a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30kp168a#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 111.2A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 30000W (30kW)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 272.4V