# 30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30flz-rsm2-tb-lf-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30flz-rsm2-tb-lf-sn#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/45/5-/19/455-1964-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/5-/19/455-1984-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- **Cable End Type:** Tapered
- **Connector:** Contacts, Bottom
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Features:** Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.079" (2.00mm)
- **Housing Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T
- **Locking Feature:** Slide Lock
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V