# 30DA-1/2H-1-TEFC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 30DA-1/2H-1-TEFC
- **Manufacturer:** Global Industrial
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** Blowers and Floor Dryers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/30da-1-2h-1-tefc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/30da-1-2h-1-tefc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8900 CFM
- **Approval Agency:** CSA, OSHA
- **Depth:** 30"
- **Drive Type:** Direct
- **Height:** 57"
- **Horsepower:** 1/2
- **Motor Type:** Totally Enclosed
- **Noise:** 86dB(A)
- **RPM:** 1725
- **Type:** Propeller Fan
- **Voltage:** 115V/230V