# 3082P-45-105
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3082P-45-105
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3082p-45-105
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3082p-45-105#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 10
- **Power (Watts):** 0.3W
- **Resistance:** 1 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.169" x 0.115" Face (4.30mm x 2.92mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%