# 3073-48MMX100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3073-48MMX100M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3073-48mmx100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3073-48mmx100m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/75/15327581-3M158081-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Polypropylene
- **Color:** Clear
- **Length:** 328' (100m) 109.3 yds
- **Tape Type:** Sealing
- **Thickness:** 0.0024" (2.4 mils, 0.061mm)
- **Width:** 1.89" (48.00mm)