# 3059J-1-303M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3059J-1-303M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3059j-1-303m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3059j-1-303m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Turns:** 22
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 30 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Hook
- **Tolerance:** ±10%