# 3057P-1-202M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3057P-1-202M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3057p-1-202m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3057p-1-202m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/34/12063463-3057Y-102-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Panel Mount, Through Hole
- **Number of Turns:** 22
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%