# 3057J-1-503
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3057J-1-503
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3057j-1-503
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3057j-1-503#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Turns:** 22
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.315" x 0.190" Face (8.00mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Hook
- **Tolerance:** ±5%