# 3048L-2-102
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3048L-2-102
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3048l-2-102
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3048l-2-102#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round Shaft
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 5.08mm (0 ~ 0.20")
- **Linearity:** ±5%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Output:** Resistive
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Resistance Tolerance:** ±20%