# 304-28-09-MC-0250F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 304-28-09-MC-0250F
- **Manufacturer:** CNC Tech
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Flat Ribbon Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/304-28-09-mc-0250f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/304-28-09-mc-0250f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Flat Cable
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 36 AWG
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Multiple
- **Length:** 250.0' (76.20m)
- **Number of Conductors:** 9
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Ratings:** UL Style 2651
- **Ribbon Thickness:** 0.035" (0.89mm)
- **Ribbon Width:** 0.450" (11.43mm)
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 28 AWG