# 302R29N120JV4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 302R29N120JV4
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/302r29n120jv4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/302r29n120jv4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 12 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** X2, Y3
- **Size:** 0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.085" (2.16mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250VAC