Part Number: 300U120A G R G Manufacturer: Vishay Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/300u120a-g-r-g RFQ URL: https://distyparts.com/product/300u120a-g-r-g#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/71/99/8171990-70UR60-ND.pdf Summary: 300U120A G R G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Vishay and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 300U120A G R G is a diodes - rectifiers - single from Vishay. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 300A Mounting Type: Chassis, Stud Mount Operating Temperature: -65°C ~ 200°C Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: DO-205AB (DO-9) Technology: Standard Voltage: 1.4 V @ 942 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/vishay Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/300u120a-g-r-g