# 3009P-1-303
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3009P-1-303
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3009p-1-303
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3009p-1-303#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 15
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 30 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.354" x 0.190" Face (8.98mm x 4.83mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%