# 3/V150H-3P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3/V150H-3P
- **Manufacturer:** VARTA
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3-v150h-3p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3-v150h-3p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Nickel Metal Hydride
- **Capacity:** 150mAh
- **Size:** 1.04" L x 0.59" W x 0.74" H (26.5mm x 15.0mm x 18.8mm)
- **Termination Style:** PC Pin (Vertical Mount)
- **Voltage:** 3.6 V