# 3/4NYBLA20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3/4NYBLA20
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3-4nybla20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3-4nybla20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Diameter:** 0.933" (23.70mm)
- **Features:** Chemical Resistant, Impact Resistant
- **Heat Protection:** Heat Stabilized
- **Length:** 20.00' (6.10m)
- **Material:** Polyamide (PA6), Nylon 6
- **Material Flammability Rating:** FMVSS 302
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Type:** Wire Loom, Protective Hose
- **Type Attributes:** Convoluted, Corrugated
- **Wall Thickness:** 0.007" ~ 0.020" (0.18mm ~ 0.51mm)