# 3.0SMBZ15A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 3.0SMBZ15A
- **Manufacturer:** Good-Ark Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/3-0smbz15a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/3-0smbz15a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/86/-S/4786-SMBJ15CADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 11.4 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 9 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 550 mW
- **Supplier Device Package:** DO-214AA (SMB)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 15 V