# 2SK2103T100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 2SK2103T100
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/2sk2103t100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/2sk2103t100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/2S/CR/55/2SCR552P5T100DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 230 pF @ 10 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 500mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 400mOhm @ 1A, 10V
- **Supplier Device Package:** MPT3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 1mA